05
Lu
Św. Błażej- orędownik od chorób gardła
05.02.2013 21:41

Św. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, był lekarzem, porzucił jednak swój zawód i oddał się życiu ascetycznemu na pustyni. Kiedy zmarł biskup Sebasty wybrano jego na to stanowisko. W czasie prześladowań uwięziono go i zastosowano najbardziej wyszukane tortury by zmusić go do odstępstwa, a tym samym dać powód do apostazy innym. Wreszcie mieczem zakończono jego męki. Działo się to ok 315 roku. Należał do najbardziej popularnych świętych, do tzw. czternastu wspomożycieli. Kiedy był w więzieniu cudownie uleczył syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół 3 lutego błogosławi gardła.

W naszym kościele w dniu poświęconym św. Błażejowi ks. proboszcz Krzysztof Kuleszo poświęcił świece ku czci świętego. Następnie udzielił wiernym błogosławieństwa gardła. Błogosławieństwa dokonuje się za pomocą dwóch świec skrzyżowanych ze sobą. Przy obrzędzie wypowiedział słowa: "Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Choć jest to już zwyczaj ginący z naszej tradycji ludowej to warto go kultywować w rodzinach, ponieważ zaznacza on orędownictwo świętych wobec Boga.

 

Kolęda
Wielki Post

Załóż darmową stronę z Beepworld.pl
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!